<<
>>

Zariadenie sociálnych služieb Rosa je zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré poskytuje všestrannú starostlivosť prijímateľom sociálnych služieb na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia a nepriaznivého zdravotného stavu.

Rehabilitačné stredisko poskytuje sociálnu rehabilitáciu a sociálne poradenstvo osobám vo veku 6 – 40 rokov života, s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

Domov sociálnych služieb poskytuje sociálne služby osobám vo veku 6 – 40 rokov života, s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou alebo pobytovou formou.

Špecializované zariadenie poskytuje sociálne služby deťom vo veku 6 -18 rokov života s diagnózou pervazívna vývojová porucha. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

 

Aktivity | Novinky

udialo sa u nás | 3.12.2018
Divadielko „Tri prasiatka“

Úžasné predstavenie nám "Teáter komika" z Levíc pripravil dňa 28.11.2018 v našej veľkej jedálni.

Bol to príbeh o prasiatku, ktoré ušlo zo svojej rozprávky a hľadalo tú správnu, tú lepšiu, tú dobrú, kde by sa cítilo bezpečne a dobre a kde by mohlo nažívať so svojimi kamarátmi. Vybralo sa naprieč rozprávkovými príbehmi, kde spisovateľ a rozprávač (herec Roman) a Prasiatko (herec Peťo) rozprávali jeho putovanie. Na pomoc si zavolali ako hercov aj našich klientov. Napríklad do role kráľa, rytiera, princeznej Ruženky, hudobníkov a ďalších dvoch prasiatok. . .

Divadielko plné nečakaných zvratov, prezliekania, hudby a piesní sa nám veľmi páčilo. Bolo to veselé predpoludnie vyplnené smiechom a veselou náladou. Veríme, že „Teáter Komika“ u nás nebol naposledy.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 3.12.2018
Hudobná detektívka v Slovenskej filharmónii

          V rámci 70. koncertnej sezóny pripravila Slovenská filharmónia cyklus štyroch koncertov: „Hudobná akadémia“, ktorej sme mali možnosť sa dňa 23.11.2018 zúčastniť vďaka našej kultúrnej patrónke pani Anne ŠalgovičovejObčianskemu združeniu Nádej na život.

V koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sme si vypočuli hudobné dielo na tému „Hudobná detektívka“. Hudbu zložil Nathaniel Stookey na text Lemonyho Stiketa. My sme mohli počuť text v slovenčine vďaka prekladu Michala Vincenta. Na koncerte nás privítal moderátor Martin Vanek, ktorý nás aj celým koncertom sprevádzal slovom. V jeho podaní sme počuli ako vyšetrovateľ hľadá páchateľa – keďže skladateľ bol mŕtvy. Hudobný zážitok nám pripravil Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave, ktorý dirigoval Juraj Jartim.

Aby vyšetrovateľ mohol pracovať a hľadať páchateľa musel postupne vypočuť všetkých podozrivých. Podozrivými v tomto detektívnom prípade boli hudobné nástroje celého symfonického orchestra. Každá skupina nástrojov sa hájila hudobne a pri tom sme spoznávali ako znejú jednotlivé nástroje samostatne a aj ako znejú v hre celého orchestra. Pátranie bolo veľmi napínavé, vzrušujúce a veľmi hudobné.

I tento koncert sa nám veľmi páčil. Ďakujeme našej kultúrnej patrónke pani Anne Šalgovičovej a Občianskemu združeniu Nádej na život, ktorí nám umožnili návštevu Slovenskej filharmónie aj v jej 70. jubilejnej koncertnej sezóne.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 26.11.2018
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Viete čo je úlohou Európskej Komisie?

            Ani my sme to presne nevedeli, preto sme sa dňa 20.11.2018, rozhodli navštíviť Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré sídli na Palisádach.

Našou exkurziou nás sprevádzal pán Krchňavý. Dozvedeli sme sa, že Európska komisia je výkonným orgánom Európskej únie a presadzuje jej všeobecné záujmy. Tých záujmov je veľmi veľa no spomenieme najmä - energetiku, vzdelávanie, mobilitu, dane, colnú úniu.

            Pri návšteve budovy Zastúpenia EK na Slovensku nám náš sprievodca premietol prezentáciu o Európskej únii a Európskej komisii. O jej vzniku, dôvodoch jej vzniku a ako sa ďalej rozširovala o ďalšie štáty až do dnešnej podoby 28 štátov. Vo veľkej spoločenskej miestnosti sú vystavené vlajky všetkých členských krajín. Tiež sem tam mali možnosť vidieť fotografie našich európskych poslancov. Mali sme veľké šťastie mohli sme si prezrieť aj pracovňu vedúceho zastúpenia EK na Slovensku pána Ladislava Mika. Práve počas našej návštevy však nebol prítomný.

Prezreli sme si priestory zastúpenia na IV. poschodí a potom sme sa vrátili do spoločenskej miestnosti, kde nám náš sprievodca pripravil malý kvíz. Hádali sme pamätihodnosti jednotlivých členských krajín podľa fotografií. Keďže sme boli v kvíze úspešní, každý obdržal modré pero s hviezdičkami Európskej únie.

Dozvedeli sme sa, že v máji 2019 budú voľby poslancov do Európskej únie a preto je potrebné ísť voliť, aby sme tam mali tých správnych zástupcov.

Exkurzia bola veľmi zaujímavá a dozvedeli sme sa čo je úlohou Európskej komisie.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Manikúra v našej dielni

Už sa stalo tradíciou, že nás navštevujú manikérky. Dnes 16.11.2018 to boli dievčatá I. ročníka z Odborného učilišťa, ktoré navštevujú odbor manikúra. Prišli nám spolu s pani majsterkou Elenou Baričičovou urobiť manikúru. Potešili sa najmä naše dievčatá. No aj chlapci sa nechali chvíľku rozmaznávať, keďže súčasťou manikúry bola aj masáž rúk.

Každému nechty pekne obrúsili pilníkom, prváčky ešte podľa osnov nemôžu strihať nechty. Potom nasledovala príjemná masáž rúk.

Pravidelná manikúra už dnes patrí k bežnému životnému štandardu a preto nám predvedená manikúra znova poskytla nové informácie ako sa správne o nechty starať, ale bola aj príjemná. Boli sme spokojní a nadšení. Manikérky si určite pozveme aj inokedy.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Artefakty z Peterhofu na Bratislavskom hrade

Bratislava sa stala hostiteľkou multimediálnej výstavy „Zlatý vek Peterhofu“. Jej exponáty sú vystavené v Zimnej jazdiarni  na Bratislavskom hrade. Výstavu sme navštívili dňa 13.11.2018 na podnet nášho klienta Michala Vaneka s veľkým záujmom a očakávaním.

Na výstave je vystavených 181 predmetov, zo sídla ruských panovníkov Petra I. a Kataríny II., ktoré je v súčasnosti Štátnym múzeom. Videli sme originálne odevy panovníkov, orientálny porcelán a ďalšie osobné predmety ruských vládcov. Ďalej to bol tiež trón Petra II. alebo soška psa Kataríny II.

Výstava s názvom Zlatý vek Peterhofu - od Petra I. po Katarínu II., ktorú prináša Slovenské národné múzeum - Historické múzeum v spolupráci so Štátnym múzeom Peterhof sa nám veľmi páčila. Priniesla nám pohľad na kultúru, umenie a spôsob života ruských vládcov v ich období najväčšieho rozkvetu krajiny.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Žijeme hokejom

Už dlhé roky sa naši klienti aktívne zaujímajú o šport, športové aktivity, ale aj o športové zápasy, či už sa jedná o hokej, tenis, futbal alebo iný šport. Vďaka hokejovému klubu HC Slovan Bratislava, ktorý nám podaroval vstupenky, sme mali možnosť vychutnať si  hokejový zápas na živo priamo na štadióne.

Hokejový zápas sa uskutočnil dňa 05.11.2018 (pondelok) na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu o 18:30 hod. Hral HC Slovan Bratislava proti Barys Astana z Kazachstanu. Bol to zápas v Kontinentálnej hokejovej lige.

Na zápas sa šli pozrieť Ján Mordavský, Mário Keló, Ľuboš Kollár, Milan Šimek a Zoltán Veverka v sprievode Miroslava Gibaľu a Vladimíra Horeckého. Po príchode na štadión sme si našli svoje sedadlá, pohodlne sme sa usadili a čakali na zápas. Prostredie bolo pre nás nové, tak sme pozorovali čo sa na takom štadióne deje pred a počas hokejového zápasu.

Zápas bol plný športových akcií, napätia i sklamania pre diváka. A nakoniec skončil     2 : 1 pre Barys Astana. Slovanisti prehrali o jeden gól. Veríme, že v ďalšom zápase budú úspešnejší.

Zápas naživo a návšteva na zimnom štadióne sa nám veľmi páčila. Ďakujeme sponzorom a tešíme sa na ďalšie športové stretnutie, ktoré sa nám podarí navštíviť.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Máme úspešných plavcov

Tohtoročný 10. ročník Regionálnych plaveckých pretekov ľudí s mentálnym znevýhodnením, sa uskutočnili 26.10.2018 (piatok) v bazéne FTVŠ UK na Lafranconi na Nábreží gen. L. Svobodu v Bratislave.

Zorganizovali ich Domov sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a FTVŠ UK Katedrou športov v prírode a plávania, Bratislava.Okrem klasických plaveckých disciplín sa plavci mohli zúčastniť aj disciplíny s pomôckou a plaveckej štafety.

Pretekov sa zúčastnili aj naši plavci. Reprezentovali v kategórii do 35 rokov.

Milan Šimek obsadil 1. miesto na 25 m voľný spôsob muži a 1. miesto v disciplíne 4x25 m integrovaná štafeta,Viktor Pomšahár obsadil 4. miesto na 16 m plávanie voľný spôsob muži.

Darina Krihová,ktorá reprezentovala svoj plavecký oddiel, získala na plaveckých pretekoch 1. miesto na 25 m prsia ženy do 35 rokov, 1. miesto na 50 m prsia ženy do 35 rokov, a 2. miesto v disciplíne 4x25 m zmiešaná štafeta voľný spôsob.

Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie krásne športové úspechy!

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Športové predpoludnie 2018 v ROSE

V našej telocvični sme dňa 25.10.2018 (štvrtok) zorganizovali Športové predpoludnie na ktoré sme pozvali aj klientov z bratislavských zariadení. Na toto príjemné predpoludnie prijali pozvanie aj naši kamaráti z DSS prof. K. Matulaya, DSS Kampino, DSS Javorinská a DSS Rozsutec. Na športovom predpoludní si zasúťažili aj dve družstvá z našej ROSY.

Pre päťčlenné družstvá našich športovcov sme pripravili tieto disciplíny. 1. zhadzovanie plechoviek tenisovou loptičkou, 2. hod loptičkami do koša, 3. hádzanie šípok do terča, 4. triafanie loptičky florbalovou hokejkou na bránku, 5. prenesenie loptičky na ping pongovej rakete cez prekážky.

Všetky družstvá sa disciplín zhostili v plnom nasadení a so správnym športovým zápalom. Každé družstvo postupne absolvovalo jednotlivé stanovištia a na každom kapitán zaznamenal získané body. Keď už všetky družstvá absolvovali každú disciplínu nasledovalo príjemné posedenie.

Našich hostí – súťažiacich sme pozvali do Zelenej kaviarne na kávičku a príjemné posedenie pri rozhovore a koláčiku. V príjemnej atmosfére sme vyhodnotili naše športové predpoludnie. Niektorí získali menej bodov, iní viac bodov. Všetci sme sa však zhodli, že úspešní boli všetci športovci, ktorí si prišli zasúťažiť a trošku rozhýbať svoje telo. Každé družstvo obdržalo sladkú odmenu za podaný výkon.

Naše predpoludnie sme ukončili poďakovaním za účasť všetkým družstvám a každému jednotlivcovi. Veríme, že si určite zašportujeme aj niekedy nabudúce.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Pletenie ozdôb z papiera

Dňa 24.10.2018 (streda) sme prijali pozvanie z DSS Integra v Bratislave na Workshop pletenia košíkov a ozdôb z papiera.

Na workshope sa zúčastnili Darina Krihová, Peter Tichý, Linda Spevárová a Patrik Portuondo. V Integre nás milo privítali a hneď sme sa pustli do práce.

Dnes nám ukázali ako sa vyrába z papierových roliek vianočná hviezda. Najprv je potrebné si nastrihať novinový papier na 8 cm pásy, ktorý sa zroluje do tenkého valčeka pomocou pevného drôtu. Lepidlom sa spoja tri takéto valčeky, vytvoríme dva kusy. Tieto si vytvarujeme do dvoch trojuholníkov, ktoré na seba prilepíme, aby sa vytvorila hviezda. Ďalšími valčekmi omotávame jednotlivé cípy hviezdy. Výslednú hviezdu natrieme akrylovou farbou a ozdobíme vianočnými doplnkami - čečinou, korálikmi, vianočnou hviezdou. Výsledkom je krásna vianočná dekorácia.

Každý účastník si ju vyrobil s malou pomocou, keďže sme ju vyrábali po prvýkrát. S tým čo sme sa naučili sa podelíme s našimi kamarátmi, aby si aj oni mohli vyrobiť peknú ozdobu na vianočný stôl.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 23.11.2018
Začiatok jesene

Začiatok jesene nie je len o škole, ale aj o zábave, púšťaní šarkanov, o športe, bicyklovaní, korčuľovaní, i o krásne sfarbenej prírode, zbere gaštanov a samozrejme zdravej výžive...

25.10.2018 sme sa stretli v jedálni,  aby sme ochutnali rôzne zdravé špecialitky a dobrôtky, ktoré sme si aj sami pripravili....

Ochutnali sme mrkvové  šatôčky s rebarborovou plnkou, jablkové pité, tvarohový bio koláčik, zelňáky, jednohubky s avokádovou pomazánkou.

 Občerstvili sme  sa ovocno-zeleninovými šťavami, aj kuchyňa nás prekvapila  novými receptami...makovou pomazánkou s medom, fazuľovou pomazánkou a pomazánkou zo syra tofu s jogurtom...

Ale okrem papkania si klienti  oddýchli  pri zábavných doplňovačkách, kvízoch, krížovkách, výtvarných aktivitách a odliali si zo sadry medailóniky zdravej výživy... ......

Chlapci a dievčatá vyrezali  tekvicové svetlonosy....

Prajeme všetkým pokojné prežitie jesenných prázdnin!!!

 
>>> viac