<<
>>

Zariadenie sociálnych služieb Rosa je zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré poskytuje všestrannú starostlivosť prijímateľom sociálnych služieb na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia a nepriaznivého zdravotného stavu.

Rehabilitačné stredisko poskytuje sociálnu rehabilitáciu a sociálne poradenstvo osobám vo veku 6 – 40 rokov života, s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

Domov sociálnych služieb poskytuje sociálne služby osobám vo veku 6 – 40 rokov života, s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou alebo pobytovou formou.

Špecializované zariadenie poskytuje sociálne služby deťom vo veku 6 -18 rokov života s diagnózou pervazívna vývojová porucha. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

 

Aktivity | Novinky

udialo sa u nás | 10.10.2013
Exkurzia v Smolenickom zámku
Za príjemného slnečného počasia sme sa s našimi klientmi z pracovných skupín zúčastnili exkurzie v Smolenickom zámku. Z Bratislavy sme cestovali bežnou linkou – smer Myjava. Naši klienti si nacvičovali samostatné kupovanie cestovného lístka – od pozdravu, cez udanie cieľa cesty až po zaplatenie. Cvičili si tiež cestovanie s bežnými cestujúcimi a správanie sa v hromadnom dopravnom prostriedku a cudzom prostredí. Do Smoleníc sme dorazili okolo 10-tej hodiny. Prešli sme ešte krátku cestu pešo a pred zámockou bránou nás čakala naša sprievodkyňa p. Jajcayová, ktorá dlhé roky pracovala na zámku. Spolu s ňou sme sa zúčastnili prehliadky, kedy sme mali možnosť prezrieť si nádvorie s krásnou záhradníckou výsadbou. Postupne sme prešli do interiéru zámku. Prezreli sme si vstupnú halu s klenbou spolu s recepciou, ďalej Modrý salón, Červený salón kde sme si z balkóna pozreli krásne okolie zámku, Žltý salón. Postupne sme prešli po prejdení 99-tich schodov na vežu zámku odkiaľ sme dovideli až do Jaslovských Bohuníc. Historický Smolenický zámok bol pôvodne zrúcaninou, ktorú zrekonštruovali Pálfyovci. V súčasnosti slúži ako Kongresové centrum SAV. Po príjemnej prehliadke nám pracovníci zámku pripravili malé príjemné občerstvenie v jednej z raňajkových jedální s okrúhlym stolom. Po občerstvení sme si ešte pozreli ďalšiu časť nádvoria a s poďakovaním sme sa rozlúčili s našou milou sprievodkyňou. Do Bratislavy sme cestovali opäť bežnou linkou smer - Bratislava.  
>>> viac

udialo sa u nás | 28.10.2013
Mário Keló nás úspešne reprezentoval
Bratislavský samosprávny kraj a Domov sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých na Lipského ulici v Bratislave v spolupráci s FTVŠ UK – Katedra športov v prírode a plávania usporiadali dňa 25. októbra 2013 5. Ročník Regionálnych plaveckých pretekov ľudí s mentálnym znevýhodnením. Náš domov reprezentoval Mário Keló. Mário nastúpil v plaveckej disciplíne plávanie na 25 m voľný spôsob muži do 25 rokov. Podaril sa mu vynikajúci výkon, ktorým dosiahol I. miesto v tejto disciplíne. Organizátori ho ocenili zlatou medailou, diplomom a vecným darom. Gratulujeme a tešíme sa spolu s Máriom z jeho krásneho športového výkonu a zároveň ďakujeme za úspešnú reprezentáciu DSS a RS ROSA.  
>>> viac

udialo sa u nás | 3.10.2013
Potulky mestom
V spolupráci so Strednou odbornou školou podnikania - krúžkom Mladých sprievodcov pod vedením RNDr. Márii Královej sme sa dňa 25.09.2013 vypravili na zaujímavú púť po Starom meste. Mladí nadšenci spojili sily s Bratislavským okrášľovacím spolkom a ponúkajú pre školy i širokú verejnosť bezplatné sprevádzanie historickým centrom Bratislavy pod hlavičkou projektu „Poznaj svoje hlavné mesto“. Spoznávanie známych i menej známych kútov začalo na Rybnom námestí, spoznali sme históriu Dómu sv. Martina, objavili niektoré kuriózne miesta ako stredovekú plastiku posmievajúceho sa škriatka z vikiera domu – posmievačik na Panskej ulici, 150 kilový železný kardinálsky klobúk na Primacionálnom paláci, obraz muža v čiernom na fasáde Starej radnice či najužší doma v Bratislave. Mladí sprievodcovia veľmi pútavo a zaujímavo priblížili našim klientom miesta, okolo ktorých sme veľa krát prechádzali, no prakticky sme o ich histórii nič nevedeli. Veľmi pekne im za to ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.  
>>> viac

udialo sa u nás | 16.4.2013
Kremnica - Mincovňa
Po dôkladnom naplánovaní sa dňa 11.04.2013 naše pracovné skupiny pod vedením pracovných terapeutov Bc. Anny Bednárikovej, Ing. Jána Červenku a Vladimíra Horeckého vybrali na výlet do stredovekého mesta Kremnica, kde sme sa zúčastnili prehliadky expozície „Raziareň mincí v premenách času“ v š. p. Mincovňa Kremnica. Z Bratislavy sme vychádzali o 8:30 hod v príjemnej, pohodovej nálade, ktorá sa šírila celým autobusom. Naša trasa viedla z DSS ROSA Bratislava cez Nitru, Žiar nad Hronom, kde sme sa zastavili a natiahli si nohy a trošku sa vyvetrali a nakoniec Kremnica. V Kremnici nás privítala pokojná stredoveká atmosféra. Mesto Kremnica je totiž zaradené do pamiatkovej rezervácie. Mesto je obkolesené hradbami s hradnou bránou. Na námestí sa nachádza morový stĺp a stredoveké domy, kde v jednom z nich sídli Mestský úrad. Do mincovne sme mali objednaný vstup o 12:30 hod. Predtým sme si prezreli predajňu, kde sme si mohli zakúpiť mince, prívesky na kľúče, aj vo forme srdiečok či znamení zverokruhu na retiazku. Pani sprievodkyňa nám rozdala vstupenky vo forme mince, kde je vyrazená podobizeň budovy Mincovne a na druhej strane raziaci stroj. Po úvodných slovách nám premietla dva krátke filmy. Prvý bol historický o výrobe mincí z dvadsiatych rokov 20. Storočia. Druhý bol zo súčasnoti o výrobe pamätnej mince „Bimilenium 2012“, ktorá má osemuhoľníkový tvar a hrúbku 6 mm, a jej razbu zadala Národná banka Slovenska. Keď sme si pozreli filmy, prešli sme po točitom schodisku do presklenej terasy nad výrobňou mincí v novej časti raziarne. Videli sme ako sa mince razia, vážia, balia a ukladajú do drevených paliet. Tieto konkrétne mince boli razené pre Národnú banku Guatemaly. Po točitých schodoch sme sa vrátili späť do starej budovy, kde nám sprievodkyňa ukázala staré stroje typu Vulkan, ktoré sú prvými, ktorými sa tu razili mince. Videli sme aj veľký skriňový trezor vyrobený vo Viedni na začiatku 20. Storočia. Názorne sme videli razidlo – jeho rubovú a lícnu časť na razenie vojenských hviezdičiek na hodnosti vojakov a dôstojníkov. V závere nám ukázali ako sa v minulosti razili mince a sprievodkyňa sa s nami rozlúčila. Na námestí stredovekej Kremnice sme sa odfotografovali pri morovom stĺpe a prešli sme k autobusu. Naša spiatočná trasa bola rovnaká, cesta nám ubiehla rýchlo a v dobrej nálade. V DSS nás už očakávali rodičia a vedeli sme, že náš výlet sa nám vydaril, bol poučný a príjemný.  
>>> viac

udialo sa u nás | 3.4.2013
Dobrovoľníci v domove ROSA
Posledný februárový deň k nám prišli dobrovoľníci a spolu so svojimi kamarátmi pre nás pripravili pestrý program. Od začiatku panovala dobrá nálada, ktorá každou minútou narastala. Herec Maťo Žák nám zahral dve scénky, ktoré boli nielen zábavné ale aj poučné. Potom nastúpili tanečníci BREAK DANCE. Bolo sa veru načo pozerať! Mnohé detská nevydržali len tak sedieť a pridali sa k ním svojím tancom. Na záver zaspieval pár piesní spevák zo Superstar – Denis Lacho.  
>>> viac

udialo sa u nás | 12.2.2013
Karneval
Viete, čo majú spoločné ježibaba, vodník, čert, motýlik, duch, arab, koleso šťastia a batman? Spolu s ďalšími rozprávkovými postavami sa stretli na našom maškarnom plese. A viete, čo tam robili? Šantili, spievali svoje obľúbené hity, tancovali a súťažili o sladké pokušenia. Popredvádzali sa aj niektoré vlastnoručne vyrobené masky, ktoré fakt nemali chybu. Zábava vyvrcholila veselou svadbou Nevesty a Ženícha, samozrejme nie ozajstnou, ale karnevalovou. Ozajstná bola len výborná svadobná karnevalová torta. U nás v DSS a RS ROSA sme takto zakončili fašiangové obdobie. Nastáva to predveľkonočné – pôstne. A my sme už dnes zvedaví, aké masky na náš karneval prídu o rok.  
>>> viac

udialo sa u nás | 18.2.2013
Moja rodina
V rámci preventívnych aktivít v DSS a RS ROSA každoročne organizujeme výtvarnú súťaž v spolupráci s OU. Tento rok sme sa rozhodli pre tému ,,Moja rodina,, , ktorá bola zameraná na podporu pozitívnych hodnôt a posilnenie vedomia klientov o tom, že rodina je pre ich rast tým najlepším prostredím. Výtvarné práce boli zaujímavé a pestré. Víťazmi sa stali: 1.miesto: Adriana Pobočíková (17 rokov) 2.miesto: Miroslava Tkáčiková (15 rokov) 3.miesto: Nikola Žigová (19 rokov) a Xhevad Demiri (18 rokov) Víťazi boli odmenení vecnými cenami. Ostatných zúčastnených sme taktiež obdarili malou odmenou.  
>>> viac

udialo sa u nás | 24.1.2013
Potulky po Slovensku
Kamarát neznámy, obuj sa, poď s nami, na druhú dedinu, navštíviť rodinu.... S takouto veselou pesničkou sme sa zišli všetci, ktorých oslovila zábavno-vzdelávacia súťaž „Potulky po Slovensku.“ Naši klienti mali za úlohu prezentovať svoj región, kraj, domov, mesto, z ktorého pochádzajú. Keďže máme klientov z rôznych kútov Slovenska, o pestrosť bolo postarané. Marek Lomen si pripravil záhorácky jazykový slovníček i rázovitú pieseň „Išiel Macek do Malacek.“ Jurko Bolya vyrozprával zaujímavú povesť o vzniku Banskej Štiavnice. Dominik Markovič prezentoval Senicu z pohľadu šoféra autobusu. Mišo Brindzák nám rozpovedal o stĺpe hanby, ktorý sa nachádza v Bernolákove. Ondrej Mach nás prostredníctvom internetových máp povodil krížom – krážom po Skalici. Použil fotografie aj prospekty, ktorými nás nalákal na návštevu mesta typického výrobou trdelníkov. Milým nesúťažným príspevkom bola prezentácia Spišsej Starej Vsi, Pienín a Dunajca pánom vychovávateľom Koňuchom. Porotcovia nakoniec rozhodli, že víťazom sa stal Ondrík Mach a jeho potulky Záhorím. Hlavná cena , kufor na kolieskach, sa mu určite pri cestovaní do rodného mesta zíde.  
>>> viac

udialo sa u nás | 24.1.2013
Kŕmenie vtáčikov
Po inšpiráciu k výrobe pochúťok pre vtáky sme nemuseli chodiť ďaleko. Pri prechádzke po našom zasneženom areáli, ktorý vyzeral akoby ho Perinbaba zakryla svojou perinou, sme zbadali na konáriku stromu sýkorku. Vytŕčala svoje žlté bruško, zasneženú hlavičku. Zrazu nazrela do kŕmidla a hľadala čosi pod zub. Hneď sme vedeli, že je hladná. Pripravili sme pre ňu malé prekvapenie. Kúpili sme bravčovú masť, slnečnicové semienka, ovos a proso. Zohnali sme šišky, ktoré sme nechali v teple, aby sa otvorili. Zo zmesi masti a slnečnicových semienok sme vyrobili dobrotu, ktorou sme šišky naplnili. Aby bol vtáčí jedálny lístok pestrejší, ušili sme vrecká z juty, do ktorých sme dali zmes ostatných surovín. Najväčšími pomocníkmi boli Dominik Studienka, Miška Izakovičová, Peter Noga, Marek Lomen ale zapojili sa aj ďalší. Podvečer sme pochúťky rozvešali. Brodili sme sa snehom, no hrial nás dobrý pocit, že sme pre vtáčiky spravili niečo užitočné.  
>>> viac

udialo sa u nás | 16.1.2013
Prevencia kriminality mládeže
V utorok 15. 1. 2013 sa v našom DSS pre deti a RS ROSA uskutočnila beseda s npor. PaedDr. Martinou Kočišovou z OR PZ Bratislava IV na tému trestno-právnej zodpovednosti. Jej postrehy ako aj sprostredkované skúsenosti jej kolegov si klienti vypočuli s veľkým záujmom. Dozvedeli sa, za aké priestupky či trestné činy je páchateľ zodpovedný a akú rolu pri posudzovaní zohráva vek. Keďže veľa našich klientov ešte nie je plnoletých, téma ich mimoriadne zaujala, čoho dôkazom bolo aj množstvo kladených otázok.  
>>> viac