<<
>>

Zariadenie sociálnych služieb Rosa je zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré poskytuje všestrannú starostlivosť prijímateľom sociálnych služieb na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia a nepriaznivého zdravotného stavu.

Rehabilitačné stredisko poskytuje sociálnu rehabilitáciu a sociálne poradenstvo osobám s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

Domov sociálnych služieb poskytuje sociálne služby osobám s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou alebo pobytovou formou.

Špecializované zariadenie poskytuje sociálne služby deťom s diagnózou pervazívna vývojová porucha. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

 

Aktivity | Novinky

udialo sa u nás | 20.10.2022
Futbalové dresy z SG Schrattenbergu/Herrnbaumgartenu

Veľkú radosť nám urobil sponzorský dar športového klubu SG Schrattenberg/Herrnbaumgartenu v Rakúskej republike.

Obdržali sme futbalové dresy z tohto futbalového klubu prostredníctvom nášho kolegu Mgr. Viktora Kubalu. Viktor je aktívnym hráčom klubu a sprostredkoval darovanie dresov pre našich prijímateľov - futbalistov.

Dresy sa nám veľmi páčia a tešíme sa na všetky športové zážitky a úspechy, ktoré v nich zažijeme.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 20.10.2022
Výstava kostýmov k 65. výročiu televízneho vysielania na Slovensku

Televízia sa stala nedeliteľnou súčasťou života každého z nás. Na Slovensku už vysiela neuveriteľných 65 rokov.

My sme si mohli dňa 13.10.2022 pozrieť „Výstavu kostýmov k 65. výročiu vysielania na Slovensku“. Výstava je inštalovaná vo vestibule výškovej budovy Slovenskej televízie v Mlynskej doline. Sú to kostýmy z inscenácií, ktoré produkovala Slovenská televízia v rámci známych Bratislavských pondelkov ako súčasť Československej televízie. No tiež kostýmy z rozprávok a seriálov. Výstavou nás sprevádzala kostýmová výtvarníčka Ľubica Jarjabková a Mgr. Daniela Čarná, PhD., galerijná pedagogička.

Mohli sme vidieť kostýmy z inscenácií Staroružová dráma, Dnes večer hrám ja, Prstene pre dámu, Piata pečať, Útrapy z rozumu, Sesternica Beta, Z môjho denníka, Letiace tiene, Ideálny manžel, Dvaja muži pod posteľou,, Jakubov rebrík. Zo seriálu Vivat Beňovský! A rozprávok Čaro múdrosti a lásky, Zlatý kolovrátok, O hlúpej žene.

Krásny výklad pani kostýmovej výtvarníčky o šikovnosti, zručnosti a odbornosti krajčírov a ďalších profesií potrebných pri tvorbe a výrobe kostýmov nás veľmi zaujal. Mali sme veľa otázok, ktoré trpezlivo zodpovedala.

Na záver našej exkurzie sme si mohli prezrieť sklad všetkých kostýmov. Bol plný pekne uložených kostýmov z rôznych inscenácií a tiež z rôznych historických období. Výstava sa nám veľmi páčila a dozvedeli sme sa veľa nového.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.10.2022
kajakovanie na Dunaji

Dňa 5.10.2022 si klienti nášho zariadenia spolu s našimi kamarátmi zo Spojenej školy internátnej, vyskúšali profesionálne kajakovanie pod dohľadom skúsených inštruktorov NZ Outwad Bound Slovakia. Klientom sa kajakovanie veľmi páčilo, patrične sme si to všetci užili a v budúcnosti si to určite radi zopakujeme.  Za túto jedinečnú príležitosť vyskúšať si tento netadičný šport ďakujeme.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.10.2022
„TANEČKY v ROSE“

Po veľmi ťažkom období obmedzení v súvislosti s pandémiou Covid 19 sme mohli dňa 05.10.2022 zorganizovať veľmi obľúbené tanečné predpoludnie s názvom „Tanečky v ROSE“. Pôvodne sme toto stretnutie organizovali vždy v apríli ako „Aprílové tanečky“, no využili sme uvoľnenie opatrení a pozvali našich kamarátov aj z iných zariadení.

         Naše pozvanie prijali kamaráti zo Zariadenia sociálnych služieb Pod hradom v Plaveckom podhradí, z Domova sociálnych služieb pre dospelých KAMPINO a z Domova sociálnych služieb Rozsutec z Bratislavy. Naším diskdžokejom bol Mgr. Tomáš Kollár. Program začal vystúpením nášho Tanečného krúžku pod vedením Mgr. Zuzany Cagáňovej na motívy piesne tanečnice z Lúčnice. Po veľmi peknom predstavení sme spustili spoločné tancovanie – diskotéku.

         Súčasťou programu „Tanečkov“ boli aj metlový tanec a stoličkový tanec. Víťazkou stoličkového tanca sa stala Dianka Némethová. A samozrejme nemohol chýbať tanec s balónmi medzi čelami. Tanec pokračoval aj vláčikom a zábava sa rozprúdila aj striedaním rôznych, veľmi obľúbených skladieb. Našich hostí sme ešte pozvali na krátky oddych a posedenie pri kávičke a koláčiku kde sme sa s nimi mohli príjemne porozprávať.

         Tradične naše „Tanečky“ ukončil kačací tanec a veľký potlesk všetkým zúčastneným a organizátorom.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.10.2022
Návšteva Televízie Markíza

V príjemnom jesennom dni 04.10.2022 sme navštívili Televíziu Markíza.

Po prihlásení na recepcii sa k nám pripojili dvaja páni technici, ktorí nás počas celej exkurzie sprevádzali.

         Porozprávali nám o novom dizajne televízie a spolu sme vošli do štúdia Telerána. Štúdio sa nám veľmi páčilo. Má novú LED obrazovku, kde sa premietajú všetky potrebné obrázky, zábery a dokrútky potrebné pri vysielaní Telerána. Ukázali nám tiež časť kuchynky, kde sú všetky prístroje plne funkčné a varenie je skutočne naživo. V štúdiu sme sa mohli aj odfotografovať.

         Po množstve otázok, na ktoré nám páni trpezlivo odpovedali, sme prešli do priestoru réžie Štúdia správ. Tu sme videli všetky zvukárske prístroje, obrazovky, a ďalšie potrebné zariadenia používané pri vysielaní správ na Markíze. Aj tu sme sa veľa pýtali, veľ a vecí nás zaujímalo.

         Na záver našej prehliadky sme si mohli pozrieť Štúdio správ, z ktorého sa vysielajú Televízne noviny a aj ostatné správy. Tiež Počasie a Šport. Spoločne sme vymenovali moderátorov Televízie Markíza, súčasných aj minulých. Štúdio je moderne vybavené a máme z neho pekné fotografie.

         Na záver nám páni technici povedali, že Televízia Markíza má nové logo, čo sme mohli vidieť hneď pri vstupe do budovy.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 6.10.2022
Náš výlet do Španej doliny a Banskej Bystrice

Dňa 27.09.2022 (utorok) sme pripravili výlet do Španej doliny a Banskej Bystrice.

         Náš pekný výlet sme začali v Španej doline, kde sme najprv navštívili Historickú ľudovú školu prof. Jozefa Mistríka. Škola sa nachádza v budove Lavandória. Pani riaditeľka PaedDr. Katarína Lucinkiewiczová, PhD. nás srdečne privítala a pozvala nás na ukážku vyučovacej hodiny z minulých dôb, konca 19. storočia. Posadali sme si do drevených lavíc a dostali sme papier a husie brko. S týmto sme si atramentom napísali svoje meno. Prihovoril sa nám aj Permoník – bábka. Permoníci žijú v podzemí. Pomáhajú baníkom v ich práci a ochraňujú ich. Nakoniec sme na náš papier dostali pečiatku Historickej ľudovej školy. Pani riaditeľka nám ešte ukázala štôlňu, v ktorej sa ťažila meď. V Španej doline sme navštívili aj kostol Premenenia Pána, kde nás sprevádzal pán farár ICLic. Pavol Lojan. Rozprával nám o histórii kostola a jeho výzdobe. S pánom farárom sme sa rozlúčili a pokračovali v našom výlete.

         Autobusom sa sme sa presunuli do Banskej Bystrice, srdca Slovenska. Tu sme sa naobedovali v reštaurácii Beniczky restaurant. Po výbornom obede sme navštívili Múzeum Slovenského národného povstania. Prezreli sme si stálu expozíciu venovanú Slovenskému národnému povstaniu, kde sú vystavené historické uniformy, vyznamenania a zbrane. Po prehliadke a zakúpení magnetiek a suvenírov sme si na záver nášho pekného výletu prezreli aj Skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádza sa v areáli Múzea Slovenského národného povstania. Mohli sme si pozrieť československé a sovietske tanky, nemecké útočné delo a pechotný voz, a vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.

Výlet sa nám veľmi páčil. Videli sme niečo nové a veľmi zaujímavé a tiež sme videli krásnu stredoslovenskú krajinu.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 30.9.2022
futbal

V piatok sa odohral majstrovský futbalový zápas, v našej telocvični na oddelení rehabilitácie. Zúčastnili sa ho klienti z 2. a 4. poschodia. Takúto futbalovú tradíciu sme sa rozhodli zaviesť každý piatok, nakoľko záujem o šport je v našom zariadení obrovský a pohyb pre klientov veľmi dôležitý. Klienti aj zamestnanci si viedli veľmi dobre, všetci sa výborne zabavili a zašportovali si. Publikum bolo taktiež početné a hnalo hráčov vpred. Divákom a hráčom ďakujeme za účasť a tešíme sa na ďalšie športové podujatia v našom zariadení. 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 28.9.2022
Dobrý trh

Sobotňajší 24 september sme dopoludnia prežili na Dobrom trhu, kde sme ukážkou paličkovania a ponukou medovníkov prezentovali naše zariadenie.

Potešil nás záujem návštevníkov o paličkovanie a taktiež o krásne vlastnoručne upečené a vyzdobené medovníky.

 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 28.9.2022
otvorenie novej herne

Vo štvrtok sa u nás v zariadení konal turnaj v menej známom, no napriek tomu populárnom športe, v šípkach. Turnaj sa konal na počesť otvorenia novej miestnosti, ktorá bude slúžiť pre klientov ako herňa. Turnaja sa zúčastnilo cez 30 klientov z rôznych poschodí a súťažilo sa v ženskej a mužskej kategórií. Čerešničkou na torte bola aj účasť klientov na vozíku, ktorí si vôbec neviedli zle. V piatok sa konalo slávnostné vyhodnotenie, pričom každý účastník obdržal odmenu. Zúčastneným ďakujeme, víťazom gratulujeme a tešíme sa na ďalšie športové udalosti.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 26.9.2022
Divadelné predstavenie „Kráska a zviera“ na našom pódiu

Vo štvrtok 08.09.2022 nás navštívili herci s Downovým syndrómom z Občianskeho združenia ARTEST, ktoré sídli v Košiciach.

Na naše pódium vo veľkej jedálni zavítali s predstavením o zlých vlastnostiach ľudí. Mladí herci bravúrne zvládli dialógy, tak apelujúce na ľudskú chamtivosť, márnomyseľnosť, sebectvo a závisť. Umelecký zážitok dotvorili aj, síce skromné, ale o to výpovednejšie, kostýmové doplnky, šperky. A ich farebnosť – v protiklade čiernej, bielej a zlatej. Každý z nás sa zamyslel nad pomenovanými negatívnymi vlastnosťami ľudí.

Aby sme sa trošku rozveselili hereckí hostia nám zahrali aj spevohru „Kráska a zviera“. Klasický námet o potrebe rešpektovania ľudských kvalít aj napriek veľmi škaredému výzoru nám ukázal ako sa môžeme stále učiť zbavovať sa predsudkov, ktoré sa nás ľudí so zdravotným obmedzením bytostne dotýkajú. Hovorený text hercov doplnený pekným spevom, ktorý uvádzal dej príbehu, nás veľmi potešil a pohladil naše umelecké vnútro.

Mladí herci so zdravotným handikepom nám ukázali, že ak sa niečomu so zápalom venujeme, môže to napĺňať nielen nás, ale môžeme potešiť aj naše okolie. Odohrané predstavenia, ktoré sme sledovali so zatajeným dychom, sa nám veľmi páčili a radi mladých hercov privítame aj v budúcnosti.

Hercom prajeme veľa ďalších umeleckých úspechov a Občianskemu združeniu ARTEST množstvo trpezlivosti a námetov na tvorivú činnosť.

Divadelné predstavenia sme mohli zhliadnuť aj vďaka Nadácii Pomoc druhému z Hlohovca.

 
>>> viac