<<
>>

Aktivity | Novinky 2014


udialo sa u nás | 13. 01. 2014
Tvorivé dielne v PaSA v Bratislave

13. 1. 2014 sme sa v rámci Dňa otvorených dverí Pedagogickej a sociálnej akadémie na Bullovej ulici v Dúbravke zúčastnili tvorivých dielní, ktoré si pripravili študenti 1. až 3. ročníka akadémie. Tí mali pre našich klientov pripravených 13 stanovíšť s rôznymi aktivitami zameranými na zmyslové poznávanie, rozvoj jemnej motoriky, fantázie a kreativity. Na dielňach sa modelovalo zo slaného cesta, vyrábali sa pozdravy z darov našej kuchyne a všemožné darčeky či dekorácie. Čo však zožalo u našich klientov najväčší úspech, bola práca s jedlým materiálom. Dobrote, ktorú si pripravoval každý sám a podľa svojej chuti, málokto odolal. Na dielňach vládla príjemná atmosféra a naši klienti spoločne s mladými budúcimi pedagogičkami a menšími deťmi zo ZŠ Pri Kríži a ZŠ Beňovského spolu na chvíľu vytvorili krásny príklad integrácie v praxi.  

 
>>> viac

udialo sa u nás | 07. 01. 2014
Prezident SR ocenil riaditeľa DSS a RS ROSA

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil v utorok 7. januára 2014 pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky najvyššie štátne vyznamenania 16 osobnostiam z rôznych sfér spoločenského života. Bol medzi nimi aj riaditeľ nášho Domova sociálnych služieb a rehabilitačného strediska ROSA PhDr. Miroslav Kuric. Medailu prezidenta Slovenskej republiky získal za celoživotné významné zásluhy o rozvoj špeciálneho školstva. V Rytierskej sieni Bratislavského hradu sa na slávnostnom ceremoniáli zúčastnili predseda Národnej rady SR, predseda vlády, členovia vlády, Národnej rady SR, šéfovia samosprávnych krajov, diplomati. Ku gratulantom sa pripájame aj my, kolegovia i klienti domova.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 18. 12. 2013
Koledovanie

Koledníci nás tento rok navštívili už v stredu 18. decembra. Pásmo vianočných piesní a vinšov si tucet klientov DSS a RS ROSA pripravil - tak ako každý rok - pod vedením T. Kollára. Obišli všetky pracoviská a všade sa im potešili.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 19. 12. 2013
Predvianočný stolnotenisový turnaj

Predvianočný stolnotenisový turnaj sa uskutočnil v dvoch termínoch: v pondelok 16. decembra súťažili začiatočníci, vo štvrtok 19. decembra zápolili pokročilí.

V pondelok sa umiestnili na prvom mieste L. Olahová a L. Nový , druhí boli S. Šenková a T. Labát , tretí skončili D. Moravčíková a M. Buzalka, ďalej L. Pivolusková, M. Blaho, L. Hlavatý, M. Kadlíček, J. Kolenič, M. Šimek, D. Kelemen, P. Kuchárik. Rozhodovali: P. Čaputa a T. Moravčík.

Vo štvrtok sa umiestnil na prvom mieste bez straty setu D. Martinec, druhý bol J. Pálik, tretí skončil vlaňajší víťaz L. Čeremšák , ďalej J. Jankovich a T. Moravčík. Rozhodovali: P. Čaputa a M. Hipíková.

Víťazom gratulujeme, všetkým hráčom, hráčkam i rozhodcom ďakujeme za účasť a P. Čaputovi za organizáciu tohto pravidelného predvianočného pingpongového merania síl.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 05. 12. 2013
Mikuláš

Na ktorý deň v roku sa tešia poslušné deti a tie neposlušné sa ho boja? No predsa na sviatok sv. Mikuláša, ktorý dobré deti odmeňuje a na zlé deti posiela čerta. U nás v DSS a RS ROSA máme asi len samé dobré detičky, lebo aj keď si sv. Mikuláš priniesol so sebou čerta a dvoch anjelikov, čert veľa roboty nemal. Zato anjeli mali plné ruky práce! Rozdať toľko sladkostí je predsa len fuška. Za odmenu si vypočuli krásne hudobné predstavenie, ktoré s deťmi nacvičili Tomáš Kollár a Milan Golis. Tanečné číslo viedla Monika Dekanová. Tak to vyzerá, že na budúci rok si asi Mikuláš bude musieť namiesto čerta priniesť ďalšieho anjela na pomoc. Ďakujeme dobrým anjelom za naplnenie balíčkov 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 17. 12. 2013
Baletné predstavenie „Luskáčik“
Dňa 17.12.2013 sa naši klienti zúčastnili na predstavení baletnej rozprávky v dvoch dejstvách od Piotra Iľjiča Čajkovského „Luskáčik“. Predstavenie sa uskutočnilo v historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Krásne predstavenie bolo sponzorským darom nadácie pani Šalgovičovej, ktorá nás na predstavení sprevádzala.  
>>> viac

udialo sa u nás | 21. 11. 2013
KOMka – komunikačná miestnosť
Našim dlhodobým cieľom bolo vytvorenie útulnej no funkčnej miestnosti na komunikačné skupinové aktivity, kde by bola príjemná i dôverná atmosféra. Vďaka podpore Nadácie SPP sa nám podarilo v týchto dňoch zrealizovať tento náš cieľ. V KOMke sa už uskutočňujú stretnutia s našimi klientmi. Náplňou týchto stretnutí je v skupinách riešenie situácií, v ktorých sa naši klienti ocitli či už vlastnou vinou alebo vplyvom prostredia, z ktorého vychádzajú. Očakávame, že aj vďaka skupinovej práci s klientmi, ktorá sa bude konávať v KOMke, príde k pozitívnej zmene správania, na základe ktorej bude eliminované sociálno-patologické správanie, naši klienti budú mať väčšiu šancu sa začleniť do bežného života, nájsť si zamestnanie a žiť tak plnohodnotným životom.  
>>> viac

udialo sa u nás | 03. 10. 2013
Exkurzia v Smolenickom zámku
Za príjemného slnečného počasia sme sa s našimi klientmi z pracovných skupín zúčastnili exkurzie v Smolenickom zámku. Z Bratislavy sme cestovali bežnou linkou – smer Myjava. Naši klienti si nacvičovali samostatné kupovanie cestovného lístka – od pozdravu, cez udanie cieľa cesty až po zaplatenie. Cvičili si tiež cestovanie s bežnými cestujúcimi a správanie sa v hromadnom dopravnom prostriedku a cudzom prostredí. Do Smoleníc sme dorazili okolo 10-tej hodiny. Prešli sme ešte krátku cestu pešo a pred zámockou bránou nás čakala naša sprievodkyňa p. Jajcayová, ktorá dlhé roky pracovala na zámku. Spolu s ňou sme sa zúčastnili prehliadky, kedy sme mali možnosť prezrieť si nádvorie s krásnou záhradníckou výsadbou. Postupne sme prešli do interiéru zámku. Prezreli sme si vstupnú halu s klenbou spolu s recepciou, ďalej Modrý salón, Červený salón kde sme si z balkóna pozreli krásne okolie zámku, Žltý salón. Postupne sme prešli po prejdení 99-tich schodov na vežu zámku odkiaľ sme dovideli až do Jaslovských Bohuníc. Historický Smolenický zámok bol pôvodne zrúcaninou, ktorú zrekonštruovali Pálfyovci. V súčasnosti slúži ako Kongresové centrum SAV. Po príjemnej prehliadke nám pracovníci zámku pripravili malé príjemné občerstvenie v jednej z raňajkových jedální s okrúhlym stolom. Po občerstvení sme si ešte pozreli ďalšiu časť nádvoria a s poďakovaním sme sa rozlúčili s našou milou sprievodkyňou. Do Bratislavy sme cestovali opäť bežnou linkou smer - Bratislava.  
>>> viac

udialo sa u nás | 25. 10. 2013
Mário Keló nás úspešne reprezentoval
Bratislavský samosprávny kraj a Domov sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých na Lipského ulici v Bratislave v spolupráci s FTVŠ UK – Katedra športov v prírode a plávania usporiadali dňa 25. októbra 2013 5. Ročník Regionálnych plaveckých pretekov ľudí s mentálnym znevýhodnením. Náš domov reprezentoval Mário Keló. Mário nastúpil v plaveckej disciplíne plávanie na 25 m voľný spôsob muži do 25 rokov. Podaril sa mu vynikajúci výkon, ktorým dosiahol I. miesto v tejto disciplíne. Organizátori ho ocenili zlatou medailou, diplomom a vecným darom. Gratulujeme a tešíme sa spolu s Máriom z jeho krásneho športového výkonu a zároveň ďakujeme za úspešnú reprezentáciu DSS a RS ROSA.  
>>> viac

udialo sa u nás | 25.09.2013
Potulky mestom
V spolupráci so Strednou odbornou školou podnikania - krúžkom Mladých sprievodcov pod vedením RNDr. Márii Královej sme sa dňa 25.09.2013 vypravili na zaujímavú púť po Starom meste. Mladí nadšenci spojili sily s Bratislavským okrášľovacím spolkom a ponúkajú pre školy i širokú verejnosť bezplatné sprevádzanie historickým centrom Bratislavy pod hlavičkou projektu „Poznaj svoje hlavné mesto“. Spoznávanie známych i menej známych kútov začalo na Rybnom námestí, spoznali sme históriu Dómu sv. Martina, objavili niektoré kuriózne miesta ako stredovekú plastiku posmievajúceho sa škriatka z vikiera domu – posmievačik na Panskej ulici, 150 kilový železný kardinálsky klobúk na Primacionálnom paláci, obraz muža v čiernom na fasáde Starej radnice či najužší doma v Bratislave. Mladí sprievodcovia veľmi pútavo a zaujímavo priblížili našim klientom miesta, okolo ktorých sme veľa krát prechádzali, no prakticky sme o ich histórii nič nevedeli. Veľmi pekne im za to ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.  
>>> viac